Шахи Фішера
Шахи 960 (також: Шахи Фішера, Випадкові шахи, Fischerandom чи Fischerrandom) — різновид шахів, який вигадав Боббі Фішер у 1996 році. На початку партії пішаки розташовані як і в звичайних шахах,а от позиції фігур за ними — випадкові (на горизонталях 1 та 8). Шахи Фішера Розвивають здатність творчо мислити та шукати нові варіанти.
1 Основні правила1.1 Правила початкової розстановки
1.2 Правила рокіровки
Основні правила
Правила початкової розстановки
Король мусить стояти десь між двома турами
Слони повинні бути на клітинках різного кольору
Пішаки стоять так само, як і у традиційних шахах
Всього таких стартових позицій існує 960. Звідти і пішла назва гри.
Правила рокіровки
До рокіровки не ходили ні тура ні король
Король не стоїть під шахом і не потрапить у нього після рокіровки
Всі клітинки між фігурами, які роблять рокіровку, повинні бути вільними
Жодна з клітинок між королем та турою не стоїть під ударом фігури противника
Примітки: Після короткої рокіровки (0-0) король стає на g1 (g8), а тура — на f1 (f8). Після довгої рокіровки (0-0-0) король стає на c1 (c8), а тура — на d1 (d8). Деколи для цього не доведеться рухати одну з фігур — якщо король або тура вже стоятимуть на відведеному місці.
Думки професіоналів і аматорів шахів про випадкові шахи Фішера висловлюються різні - від захоплених до різко негативних. Але більшість відомих шахістів ставиться до них, як виявляється з їхніх висловлень, як мінімум, зістриманим оптимізмом. Висловлювалися критичні зауваження із приводу особливостей правил. Так, деякі шахісти- професіонали виявилися незадоволені випадковим вибором початкової позиції на кожну партію; вони висловлювали пропозиціїпроводити турніри по шахах Фішера, у яких початкова позиція вибиралася б одна на весь турнір, причому визначалася й повідомлялася гравцям заздалегідь (за кілька днів або тижнів до початку турніру). Такі правила дозволили б попередньо підготуватися до турніру, знизивши витрати часу на обмірковування дебютних ходів. У той же час ефект відмови від дебютної теорії зберігся б - за короткий час провести повний аналіз позиції неможливо, волею- неволею довелося б обмежитися тільки загальними позначками.
Думки професіоналів


Анатолій Карпов
Мають чи"шахи Фішера"
майбутнє, сказати важко. Зараз проводять окремі турніри за правилами
Фішера. Ідея є, але наскільки вона буде сприйнята в майбутньому, сказати важко, тому що є й плюси, і мінуси.

Плюс зовсім очевидний: у час комп'ютерів Фішер намагається піти від домашньої підготовки й вважає, що в такий спосіб він знімає важливість набору якоїсь команди, роботи з комп'ютером
Властиво, до "шахів Фішера" готуватися особливо не треба. Эндшпильнимипозиціями й эндшпильними знаннями й в "шахах Фішера" можна користуватися й навіть із більшим успіхом. А от що стосується дебютної теорії, те тут, звичайно, усе
ламається. І тут основні принципи - хто краще й швидше розуміє й ухвалює рішення, у кого інтуїція, хто краще підготується до битви. Тому готуватися особливо н
е потрібно, головне - бути у відмінному стані, щоб голова працювала, ноги- руки рухалися.

Гаррі Каспаров
На думку Гаррі Каспарова, у шахів Фішера є майбутнє, головним чином тому, що вони дають
людині більш рівну позицію для гри з комп'ютером - комп'ютер вже не зможеопиратися на накопичену сторіччями дебютну базу. Проте , екс-чемпіон напророкував більші потрясіння при введенні нових шахів.

Але головне моє зауваження таке: нові шахи - це мрія двієчника! Аджекожний двієчник думає про відмінника, що той зубрить книжку й тому внього

краще оцінки. Ті, кому просто лінь учити теорію, не розуміють, що в так званих "шахах Фішера" різко зросте розрив між шахістами дуже сильними й шахістами просто сильними. Адже сьогодніпевне вирівнювання між цими гравцями відбувається тому, що вони приблизно на рівні проходять дебютну стадію.Кожний вивчив свій варіант і може на "своїй території" боротися успішно навіть із чемпіоном миру.

Володимир Крамник

Володимир Крамник пропонував свій варіант зниження ефекту домашньої підготовки й комп'ютерного аналізу окремих дебютних систем: жеребкування дебютів, при яких із класичної початкової позиції випадковим чином, але теж з певними обмеженнями, що виключають свідомосумнівні початки, задається трохи перших ходів. Потім шахісти відіграють як звичайно. Із приводу шахів Фішера Крамник сказав:
Я трошки пограв в " Фішер-Рэндом". Безумовно, це повністю збиває дебютну підготовку. Але
проблема в тому, що губиться деяка гармонія гри. Важко пояснити це словами, але, коли в початковій позиції слон стоїть на h8, кінь на g8 і тура на f8, то
губиться відчуття естетики шахів. До речі, я запитував шахістів - у багатьох
виникає те ж відчуття:щось "не те", якось некрасиво… Та й аматори звикли до краси взаємодії фігур при звичайнім початковім розміщенні.

Тому, якщо вже ми прагнемо забирати дебютну підготовку, то жеребкування представляється мені більш удалим виходом. У цьому випадку вивчення теорії почав піде в більш загальному напрямку: чи навряд шахіст стане вивчатитверді форсовані варіанти з більшим числом розгалужень де-небудь у захистіБеноні просто тому, що їх неможливо запам'ятати. Скоріше, люди почнуть вивчати дебюти з позиційної точки зору: загальні плани, стратегія. Навряд чибуде багато партій, де шахіст на 25 ходів витратить одну хвилину. Це змусить людей більшевідіграти за дошкою.


Історія Чемпіонатів з шахів 960
Починаючи з 2000 року висококваліфіковані шахісти почали відіграти показові партії в шахи Фішера. Звичайно такі зустрічі проводилися як доповнення до яких-небудь звичайних шахових турнірів.
В 2001 році в Майнці відбувся матч Лєко - Адамс, у якім Лєко переміг з рахунком 4½:3½.
В 2002 році пройшов перший офіційний турнір по випадкових шахах. Він, до речі, відразу ж показав, що найсильніші шахісти беруть аж ніяк не пам'яттю на дебютні системи - перші місця зайнялинайбільш кваліфіковані гравці.
В 2003 році був проведений перший матч на першість миру по шахах Фішера між переможцямидвох попередніх опен- турнірів - Лєко та Свідлером. Переміг Свідлер, з рахунком 4½:3½.
В 2004 році в черговому матчі Свідлер - Аронян чемпіон відстояв своє звання.
В 2005 році Свідлер повторно захистив титул у матчі з Алмаши.
В 2006 році Аронян виграв матч у Свідлера з рахунком 5:3 і став новим чемпіоном миру.
В 2007 році Аронян виграв матч в Ананда з рахунком 3½:2½ і залишився чемпіоном миру.
В 2009 році Накамура виграв матч в Ароняна з рахунком 3½:½ і став новим чемпіоном світу.
Діючий чемпіон світу по "Шахах 960" - гросмейстер Хікару Накамура.
Гра поступово набирає популярність у світі. Починаючи з 2005 року в Україні періодичнопроводяться турніри по шахах Фішера, у тому числі аматорські й дитячі.


Немає коментарів:

Дописати коментар