Цікаві шахові історії

 Шахова композиція - складання шахових задач і етюдів. Базується на засобах і правилах практичної гри і являє собою незалежну форму шахового творчості. Вона розкриває красу шахових комбінацій, постійно розвивається і залучає все нових аматорів.

Композицію образно називають поезією шахів, оскільки вона відображає практику шахової гри так, як мистецтво реальне життя. Шаховий композитор змушує фігури робити максимум можливого на шаховій дошці, виявляти ще не розкриту їх силу, всебічно використовуючи правила шахової гри.

Зародження шахової композиції відносять до межі VIII-IX століть, коли вперше були зроблені спроби складання т. зв. «Мансуб» (у перекладі з арабської: «те, що було споруджено, засновано, влаштовано»). З тих пір і до наших днів шахова композиція пройшла довгий шлях розвитку.

Неофіційним першістю світу з шахової композиції вважаються заочні матчі-турніри ФІДЕ, які проводяться з 1972 року.
Види шахової композиції
Розрізняють два основні види шахової композиції - завдання та етюди.

Шаховий етюд - це штучна позиція, котра близька до закінчення практичної партії. В етюді починають білі (якщо в умові окремо не обумовлено, що починають чорні), а завданням є або виграш, тобто досягнення позиції, в якій очевидна перемога білих, або досягнення нічиєю, то є позиції, в якій очевидний нічийний результат боротьби. Кількість ходів завданням не обумовлюється.
Шахова задача - це штучна позиція, в якій деякий умова (наприклад, дати мат чорним) повинно бути виконано в певне число ходів. Це число ходів окремо обумовлюється в завданні (наприклад: «мат в 3 ходу»). Тому в задачах не важливі ні кількість фігур, ні сила сторін. Для вирішення завдання необхідно знайти замаскований спосіб виконати завдання.
До особливих видів композиції відносять композиції зі специфічними завданнями - наприклад, відновлення шахової партії, що приводить до заданої позиції з початкової розстановки фігур, різні математичні та конструкційні завдання.
Розділи шахової композиції
Ортодоксальна композиція використовує мета (мат чорному королю, виграш або нічия), матеріал (звичайна шахівниця і комплект шахових фігур) і засоби (правила гри), запозичені з практичних шахів. Жанрами ортодоксальної композиції є етюди, двох-, трьох-і багатоходові завдання.
Неортодоксальна композиція заснована на зміні мети завдання. Двома жанрами неортодоксальної композиції є завдання на кооперативний і зворотний мат.

    
У завданнях на кооперативний мат рішення починається з ходу чорних (якщо в умові окремо не обумовлено інше), які допомагають білим в необхідну кількість ходів оголосити мат власним королю.

    
У завданнях на зворотний мат білі змушують чорних поставити мат в задану кількість ходів білому королю.
У казковій композиції, крім зміни мети, використовуються не зустрічаються в практичній грі казкові фігури, нестандартні шахові дошки (змінений матеріал), а також інші правила шахової гри (змінені засоби).
************************************************************* 
ДІЛОВІ ШАХИ
Знайшов в інтернеті цікавий різновид шахів - ділові шахи. Зацікавило участь провідних гросмейстерів з Росії у цій діловій забаві.

Ділові шахи (шахи за інтерактивним когнітивному сценарієм) - командний варіант шахів, запропонований московським лікарем Грач Овакімяном в 1992 році з метою підвищення видовищності шахової партії
На думку автора ділових шахів, збільшення видовищності гри забезпечують:
• командне обговорення і колективний процес прийняття рішень
• підвищення динамічності гри
• наочність всіх етапів роздумів шахістів, їх оцінки позицій, розрахунку варіантів, вибору альтернатив тощо
Для того, щоб забезпечити активну командне обговорення і ефективний процес прийняття рішень був розроблений Інтерактивна когнітивний сценарій.
Цей варіант шахів автор відносить до спортивних діловим іграм.

Ключові поняття
• Гілка - варіант шахової партії, грають на одній демонстраційній дошці і має свій рейтинг (Мал. № 2).
• Рейтинг гілки - цілочисельний показник значущості гілки, відображається відповідною кількістю кольорових міток (фішок), розташованих у верхній частині демонстраційної дошки (Мал. № 2). Підсумок гри в цiй гілки дорівнюватиме її стандартному шаховому результату, помноженому на рейтинг цієї гілки.
• Галуження - збільшення за один хід числа гілок на 1 (при наявності вільної демонстраційної дошки) шляхом подвоєння позиції однієї з наявних гілок - материнській - і розподілу її рейтингу між двома дочірніми гілками. Подальші переміщення фігур в дочірніх гілках різні.
• Відбір - зменшення за один хід числа гілок на 1 шляхом ліквідації однієї гілки (визнання поразки в позиції цієї гілки) і перерозподілу її рейтингу між гілками залишаються з втратою числа очок, рівного рейтингу ліквідованої гілки.
• Пас - переміщення за один хід одиниці рейтингу між гілками без втрати очок.

Короткий опис

Видовищність ділових шахів
Всі елементи видовищності ділових шахів можна об'єднати у дві групи:
ШАХИ, в які грають люди
Протягом усієї партії глядачі мають можливість спостерігати за обговоренням командою ходу гри. При цьому можна чути і бачити, яку інформацію і який її обсяг аналізують учасники гри, скільки і які варіанти продовження пропонуються, на яку глибину вони розраховуються, як змінюються оцінки позицій при пасах і які остаточні рішення в результаті цього приймаються. Все це вперше стає доступним для глядацької оцінки безпосередньо під час гри тільки в ділових шахах.
На демонстраційних дошках розігруються декілька конкуруючих варіантів шахової гри (гілок). Їх число і рейтинги змінюються протягом всієї гри і безпосередньо впливають на поточний і остаточний рахунок у партії.
ЛЮДИ, які грають у шахи.
Ділові шахи створюють в командах колоритну емоційну та соціально-психологічну атмосферу, не специфічну для шахів. Вона може викликати інтерес навіть у глядачів, які не мають до шахів прямого відношення.
Під час гри в шахи ділові перед командами встають знайомі всім соціальні проблеми лідерства та психологічної сумісності, поділу праці та спеціалізації, вибору ефективних в тих чи інших умовах форм управління (авторитарних, демократичних і т. п.) та прийняття рішення, генерування нових ідей, їх обговорення, реалізації та розвитку в конкурентному середовищі, і багато іншого.
Також можна спостерігати практично все різноманіття ситуацій, характерних для групової конкурентної боротьби, їх безперервна зміна в залежності від наявності або відсутності переваги, часу, альтернативних шляхів розвитку.
Турніри
Турніри з діловим шахів проводяться регулярно з 1997 року . Репортаж з одного з них транслювався по центральному телеканалу Вірменії . У Москві у двох показових матчах брали участь провідні російські гросмейстери. Перший пройшов у Центральному будинку шахіста ім. М. М. Ботвинника в 2004 році, сюжет про який показав Телеканал «Спорт» . Другий - в московському Шаховому клубі ім. Т. В. Петросяна в 2005 році.

Інші аспекти
Крім спортивного застосування ділові шахи можуть бути використані також в якості моделі для наукових досліджень психічної діяльності, процесу прийняття рішення та вибору стратегії , загальноосвітньої ділової гри , методу психодіагностики, психотренінгу і ігротерапії. Така можливість обумовлена ​​активним командним обговоренням і багатоетапним процесом прийняття групового рішення на тлі еволюції соціальної групи (команди) в залежності від зміни умов (ігри). Можна помітити, що основні механізми Інтерактивного когнітивного сценарію (розгалуження та відбір) нагадують біологічні механізми еволюції (генетичну мутацію і природний відбір).
Ці аспекти ділових шахів детально обговорюються в наукових статтях, опублікованих в академічному журналі Світ психології (Офіційний орган Російської академії освіти та Академії педагогічних та соціальних наук) і узагальнені в книзі «Ділові шахи». Зміст всіх матеріалів є на сайті ділових шахів.
Наукова модель
Ділові шахи як наукову модель можна ефективно використовувати для проведення досліджень в наступних областях: теорія ігор, теорія біфуркацій, теорія інформації, теорія управління та прийняття рішень, теорія дифузії інновації, теорія менеджменту, соціальна еволюція, когнітивна та соціальна психологія, дослідження природного та штучного інтелекту і т. п. При цьому в якості експертних систем можливе застосування існуючих шахових комп'ютерних програм.
Ділові шахи в школі
Фахівці в галузі педагогічної психології сходяться в тому, що система народного шкільної освіти покликана, перш за все, соціалізувати учнів, тобто залучати, адаптувати їх до життя в соціальній системі . З цією метою доцільно використання ділових шахів в якості загальноосвітньої ділової гри. Основним завданням подібних занять є проведення інтелектуального і соціально-психологічного тренінгу для навчання учнів навичкам конструктивного спілкування, комунікативної компетентності, ефективного управління, соціальної самоорганізації, психологічної боротьби та адаптації в групі. Передбачається, що це сприяє ефективній соціалізації і гармонійному розвитку інформаційно-розумового (когнітивного), поведінкового (інтерактивного) і емоційного (мотиваційного) компонентів особистості учнів загальноосвітніх шкіл.
Також показана доцільність використання ділових шахів для проведення шкільної психодіагностики. Можливість одночасно реєструвати цілий ряд індивідуальних і групових психологічних параметрів, спостерігати за їхніми змінами в динаміці дозволяє здійснювати комплексну оцінку інтелекту, здібностей, рівня досягнень, особистісно-ситуаційних взаємин і психічного розвитку. Наявність експертних систем у вигляді сучасних шахових комп'ютерних програм підвищує достовірність таких досліджень.
Ряду інших аспектів соціальної значущості ділових шахів присвячений розділ «Ділові шахи» на сайті Шахової федерації Москви, а також цілий ряд популярних статей, які увійшли до збірки «Спортивні ділові ігри: ділові шахи, го, рендзю та інші», 2007

 

*************************************************************
 ІСТОРІЯ ШАХІВ
З відкриттям нового сайту www.whychess.org пропоную вашій увазі цікаве відео про історію шахів.



************************************************************

 Різновиди шахів
Крім загальновідомих класичних шахів, описаних у цій статті, існує велика кількість інших варіантів шахової гри. Є національні варіанти шахів, наприклад, сянці і сьогі. Деякі варіанти використовують додаткові фігури та / або незвичайні дошки, так, відомі варіанти на великих за розміром дошках, на круглих дошках, з фігурами, що об'єднують ходи коня і тури і / або коня і слона, з магараджею (фігура, яка об'єднує ходи ферзя і коня ) замість ферзя, гексагональних шахи (граються на шестикутної дошці, що складається з полів-шестикутників).

Існують шахи для більш ніж двох гравців: трьох-і чотирибічні шахи, в яких за однією дошкою грають три або чотири гравці (пари на пару або кожен за себе), керуючі кожен своїм комплектом фігур, а також «командні» варіанти шахів, де гра ведеться команда на команду на одній або кількох дошках, причому на хід партії за однієї дошкою впливають дії більш ніж одного гравця з кожної команди (наприклад, шведські шахи).
Винаходом нових варіантів шахів захоплювалися багато шахові композитори, а також учені, шахісти-аматори та професіонали. Відомі, наприклад, шахи Капабланки - на дошці 10 × 8, з двома новими фігурами. Останнім часом набувають все більшої популярності шахи Фішера - гра за класичними правилам, але з випадковою початковою розстановкою фігур на останніх горизонталях. У частині варіантів правила збереглися незмінними (або мінімально зміненими), а змінена лише початкова розстановка фігур. Крім уже згаданих шахів Фішера, такими є кінгчесс і бойові шахи.
 
************************************************************
ИЗ Live journal: лучшая лесть королеве 
История знает массу примеров иррационального поклонения королевам. Были и весьма эффектные случаи, вроде дорогого плаща, брошенного поверх лужи, чтобы Елизавета Английская не испачкала свои прелестные туфельки. Лично мне больше всего нравится подарок, преподнесённый благодарными подданными Изабелле Кастильской.

Королевой она была, наверное, лучшей за всю историю Испании. История запомнила её не только красивой и умной, но ещё и в высшей мере энергичной, честолюбивой и непреклонной, искренней и скромной. Она не любила ни полумеры, ни безнравственные средства достижения цели. При ней была централизована страна, побеждена Португалия и закончена Реконкиста, именно Изабелла помогла Колумбу снарядить экспедицию, издала эдикт об изгнании иудеев и разрешила создание Инквизиции во главе со своим духовником Торквемадой.
Какой же подарок мог быть достоин такой женщины? Такой, что пережил века. Изабеллу сделали королевой шахмат.


68.19 КБ



Мавры принесли шахматы в Испанию ещё в VIII веке, и много столетий ферзь был в этой игре «мужской фигурой» — аль-ферза, «помощник» или «посетитель» в переводе с персидского. Он был слаб. Он мало значил на доске. Ходил всего на клетку, как король. Исход битвы решали манёвры коней, натиск ладей или стойкость пешек.
В 1475 году кортесы Кастилии признали Изабеллу королевой. Тогда-то и был изменён пол фигуры — ферзь стал королевой. Но будущие двадцать лет она продолжала ходить только на одну клетку.
1495 год. Многое изменилось к этой дате. Изабелла теперь — самая влиятельная, самая могущественная королева Европы. После яростного штурма пала прекрасная Гранада и закончилась Реконкиста, Колумб уже открыл Гаити, Кубу, Гванагани и ушёл во вторую экспедицию. Шахматы последовали за историей — фигура Изабеллы получила право двигаться по всей доске. Подданные видели в шахматах аллегории: раньше это было борьба христиан с сарацинами, а теперь на доске появилась копия их любимой королевы. Её фигура отражала её силу и сочетала достоинства слонов-епископов (церковной власти) и армии (ладьи). Усилившиеся в тот же период фигуры епископов, возможно, связаны с появлением Инквизиции...
Король тоже походил в шахматах на Фернандо Арагонского — малозначительная вроде бы фигура, но сила и влияние королевы кончались вместе с ним. Ведь Фернандо в силу брачного договора, обязывался жить в Кастилии, соблюдать законы страны и ничего не предпринимать без согласия супруги, казна и войско Кастилии и Леона были в исключительном распоряжении Изабеллы, но акты о назначении на должность и произнесение судебных приговоров совершались от имени обоих монархов, и оба их имени чеканили на монетах, а сам Фернандо одновременно был магистром рыцарских орденов Сантьяго, Калатравы и Алькантара.


Таким и был подарок подданных своей королеве, что с Изабеллы Кастильской началась история современных шахмат. Первыми книгами, в которые излагались наиболее близкие к современным правила, были написанные на каталанском языке манускрипт "Scachs d´amor" 1490 года авторства Narcis Vinyoles и "Libre dels jochs partits dels schacs en nombre de 100" 1495 года авторства Francesch Vicent. В последней впервые появилось название для новой шахматной королевы — "dama alla rabiosa", «неистовая королева». Это была настоящая буря в мире клетчатой доски. Следующие авторы трактатов о шахматах только и писали, что о могуществе королевы. Испанец Luis de Lucena в 1497 году хотел подарить свою книгу "Repeticion de amores e arte de axedres" сыну Изабеллы и Фернандо, принцу дону Хуану. Из Испании правила с сильной королевой распространились во Францию, судя по написанному на латыни Göttingen Manuscript и книге "Le jeu des eschés de la Dame, moralisé" 1500 года, автор которой так сокрушается о горестной судьбе остальных фигур перед лицом неистовой королевы — "la dame enragée". Но сколь многое потеряли бы шахматы, если бы в них не было подобной Изабеллы...



************************************************************
Тепер шахи можна їсти

Чи можна "з'їсти" шахову фігуру під час партії? Звісно ні. Фігури ні хто не збирається гризти -  фігура просто знімається  з дошки. Однак з появою проекта  PI.K.DA chessboard це стало можливо. Тепер гравці можуть не тільки образно "з’їсти" фігури супротивника, але й дійсно  поласувати ними, запиваючи чаєм або кавою.

Автор незвичної шахівниці, дизайнер Franco Marino Cagnina, вирішив, що гра в шахи може затягнутись на довго до сіми годин, а ще особливо коли супротивники  хочуть за всяку ціну перемогти. Вирішив об'єднати гру в шахи та  обід.  Але як дізнатись, яку закуску воліє обрати той  чи  інший шахіст? Нехай сам обирає  для себе ласощі до душі











Усі шахові фігурки слони, коні, пішаки, ферзі, тури й королі на цій дивовижній шахівниці виконані у вигляді форм для випічки. Так можливо самостійно з пекти собі шахові фігурки, чи вирізати їх з ковбаси, сиру, овочів чи фруктів за вкусом













До речі шахівниця має форму підноса в середині якого можна розмістити тарілки, виделки та самі формочки.
***********************************************************

**********************************************************

Шахи Фішера
Шахи 960 (також: Шахи Фішера, Випадкові шахи, Fischerandom чи Fischerrandom) — різновид шахів, який вигадав Боббі Фішер у 1996 році. На початку партії пішаки розташовані як і в звичайних шахах,а от позиції фігур за ними — випадкові (на горизонталях 1 та 8). Шахи Фішера Розвивають здатність творчо мислити та шукати нові варіанти.

1 Основні правила1.1 Правила початкової розстановки

1.2 Правила рокіровки
Основні правила
Правила початкової розстановки
Король мусить стояти десь між двома турами
Слони повинні бути на клітинках різного кольору
Пішаки стоять так само, як і у традиційних шахах
Всього таких стартових позицій існує 960. Звідти і пішла назва гри.
Правила рокіровки
До рокіровки не ходили ні тура ні король
Король не стоїть під шахом і не потрапить у нього після рокіровки
Всі клітинки між фігурами, які роблять рокіровку, повинні бути вільними
Жодна з клітинок між королем та турою не стоїть під ударом фігури противника
Примітки: Після короткої рокіровки (0-0) король стає на g1 (g8), а тура — на f1 (f8). Після довгої рокіровки (0-0-0) король стає на c1 (c8), а тура — на d1 (d8). Деколи для цього не доведеться рухати одну з фігур — якщо король або тура вже стоятимуть на відведеному місці.
Думки професіоналів і аматорів шахів про випадкові шахи Фішера висловлюються різні - від захоплених до різко негативних. Але більшість відомих шахістів ставиться до них, як виявляється з їхніх висловлень, як мінімум, зістриманим оптимізмом. Висловлювалися критичні зауваження із приводу особливостей правил. Так, деякі шахісти- професіонали виявилися незадоволені випадковим вибором початкової позиції на кожну партію; вони висловлювали пропозиціїпроводити турніри по шахах Фішера, у яких початкова позиція вибиралася б одна на весь турнір, причому визначалася й повідомлялася гравцям заздалегідь (за кілька днів або тижнів до початку турніру). Такі правила дозволили б попередньо підготуватися до турніру, знизивши витрати часу на обмірковування дебютних ходів. У той же час ефект відмови від дебютної теорії зберігся б - за короткий час провести повний аналіз позиції неможливо, волею- неволею довелося б обмежитися тільки загальними позначками.
Думки професіоналів



Анатолій Карпов
Мають чи"шахи Фішера"
майбутнє, сказати важко. Зараз проводять окремі турніри за правилами

Фішера. Ідея є, але наскільки вона буде сприйнята в майбутньому, сказати важко, тому що є й плюси, і мінуси.

Плюс зовсім очевидний: у час комп'ютерів Фішер намагається піти від домашньої підготовки й вважає, що в такий спосіб він знімає важливість набору якоїсь команди, роботи з комп'ютером

Властиво, до "шахів Фішера" готуватися особливо не треба. Эндшпильнимипозиціями й эндшпильними знаннями й в "шахах Фішера" можна користуватися й навіть із більшим успіхом. А от що стосується дебютної теорії, те тут, звичайно, усе
ламається. І тут основні принципи - хто краще й швидше розуміє й ухвалює рішення, у кого інтуїція, хто краще підготується до битви. Тому готуватися особливо н
е потрібно, головне - бути у відмінному стані, щоб голова працювала, ноги- руки рухалися.

Гаррі Каспаров
На думку Гаррі Каспарова, у шахів Фішера є майбутнє, головним чином тому, що вони дають
людині більш рівну позицію для гри з комп'ютером - комп'ютер вже не зможеопиратися на накопичену сторіччями дебютну базу. Проте , екс-чемпіон напророкував більші потрясіння при введенні нових шахів.

Але головне моє зауваження таке: нові шахи - це мрія двієчника! Аджекожний двієчник думає про відмінника, що той зубрить книжку й тому внього

краще оцінки. Ті, кому просто лінь учити теорію, не розуміють, що в так званих "шахах Фішера" різко зросте розрив між шахістами дуже сильними й шахістами просто сильними. Адже сьогодніпевне вирівнювання між цими гравцями відбувається тому, що вони приблизно на рівні проходять дебютну стадію.Кожний вивчив свій варіант і може на "своїй території" боротися успішно навіть із чемпіоном миру.


Володимир Крамник

Володимир Крамник пропонував свій варіант зниження ефекту домашньої підготовки й комп'ютерного аналізу окремих дебютних систем: жеребкування дебютів, при яких із класичної початкової позиції випадковим чином, але теж з певними обмеженнями, що виключають свідомосумнівні початки, задається трохи перших ходів. Потім шахісти відіграють як звичайно. Із приводу шахів Фішера Крамник сказав:

Я трошки пограв в " Фішер-Рэндом". Безумовно, це повністю збиває дебютну підготовку. Але
проблема в тому, що губиться деяка гармонія гри. Важко пояснити це словами, але, коли в початковій позиції слон стоїть на h8, кінь на g8 і тура на f8, то
губиться відчуття естетики шахів. До речі, я запитував шахістів - у багатьох

виникає те ж відчуття:щось "не те", якось некрасиво… Та й аматори звикли до краси взаємодії фігур при звичайнім початковім розміщенні.

Тому, якщо вже ми прагнемо забирати дебютну підготовку, то жеребкування представляється мені більш удалим виходом. У цьому випадку вивчення теорії почав піде в більш загальному напрямку: чи навряд шахіст стане вивчатитверді форсовані варіанти з більшим числом розгалужень де-небудь у захистіБеноні просто тому, що їх неможливо запам'ятати. Скоріше, люди почнуть вивчати дебюти з позиційної точки зору: загальні плани, стратегія. Навряд чибуде багато партій, де шахіст на 25 ходів витратить одну хвилину. Це змусить людей більшевідіграти за дошкою.



Історія Чемпіонатів з шахів 960

Починаючи з 2000 року висококваліфіковані шахісти почали відіграти показові партії в шахи Фішера. Звичайно такі зустрічі проводилися як доповнення до яких-небудь звичайних шахових турнірів.

В 2001 році в Майнці відбувся матч Лєко - Адамс, у якім Лєко переміг з рахунком 4½:3½.

В 2002 році пройшов перший офіційний турнір по випадкових шахах. Він, до речі, відразу ж показав, що найсильніші шахісти беруть аж ніяк не пам'яттю на дебютні системи - перші місця зайнялинайбільш кваліфіковані гравці.

В 2003 році був проведений перший матч на першість миру по шахах Фішера між переможцямидвох попередніх опен- турнірів - Лєко та Свідлером. Переміг Свідлер, з рахунком 4½:3½.

В 2004 році в черговому матчі Свідлер - Аронян чемпіон відстояв своє звання.

В 2005 році Свідлер повторно захистив титул у матчі з Алмаши.

В 2006 році Аронян виграв матч у Свідлера з рахунком 5:3 і став новим чемпіоном миру.

В 2007 році Аронян виграв матч в Ананда з рахунком 3½:2½ і залишився чемпіоном миру.

В 2009 році Накамура виграв матч в Ароняна з рахунком 3½:½ і став новим чемпіоном світу.

Діючий чемпіон світу по "Шахах 960" - гросмейстер Хікару Накамура.

Гра поступово набирає популярність у світі. Починаючи з 2005 року в Україні періодичнопроводяться турніри по шахах Фішера, у тому числі аматорські й дитячі.



Понеділок, 25 жовтня 2010
*******************************************************************

     Шахова композиція
Шахова композиція - складання шахових завдань і етюдів. Базується на засобах  і правилах практичної гри і являє собою незалежну форму шахової творчості. Вона розкриває красу шахових комбінацій, що постійно розвивається й приваблюючу всі нових аматорів.
Композицію образно називають поезією шахів, оскільки вона відбиває практику шахової гри так, як мистецтво реальне життя. Шаховий композитор змушує фігури робити максимум можливого на шахівниці , виявляти ще не розкриту їхню силу, всебічно використовуючи правила шахової гри.
    Зародження шахової композиції відносять до рубежу VIII-IX століть, коли вперше були зроблені спроби складання т.зв. "
мансуб" (у перекладі з арабського: "те, що було споруджено, засноване, улаштоване"). З тих пірі до наших днів шахова композиція пройшла довгий шлях розвитку.
    Розрізняють два  основних види шахової композиції - завдання й етюди.Шаховий етюд - це штучна позиція, що близько  до закінчення практичної партії. В етюді починають білі (якщо в умові окремо не застережене, що починають чорні), а завданням є або виграш, тобто досягнення позиції, у якій очевидна перемога білих, або досягнення ничиї, тобто позиції, у якій очевидний нічийний результат боротьби. Кількість ходів завданням не обумовлюється.
    Шахове завдання - це штучна позиція, у якій деяка умова (наприклад, дати мат чорним) повинне бути виконане впевне число ходів. Це число ходів окремо обмовляється в завданні (наприклад: "мат в 3 ходи"). Тому в завданняхне важливі ні число фігур, ні сила сторін. Для розв"язкузавдань необхідно знайти замаскований спосіб виконати завдання.
    ДО особливих видів композиції відносять композиції зі специфічними завданнями - наприклад, відновлення шахової партії, що приводить до заданої позиції з початкового розміщення фігур, різні математичні й конструкційні завдання, та ін.


П'ятниця, 15 жовтня 2010
**********************************************************************

Некоторые даты из истории шахмат

  • 1119 год — Состоялась первая партия по переписке между королём Англии Генрихом I и королём Франции Людовиком VI.
  • 1173 год — Во французском манускрипте впервые использовали алгебраическую шахматную нотацию.
  • 1471 год — Первая работа, полностью посвященная шахматам того времени — Геттингенская рукопись.
  • 1490 год — Впервые использовано правило «взятия на проходе».
  • 1497 год — Книга Лусени — первая европейская работа по шахматным дебютам.
  • 1512 год — Первая шахматная книга в Италии, которую издал Дамиано.
  • 1550 год — В Италии создан первый шахматный клуб.
  • 1575 год — Первый шахматный турнир, который прошел при королевском дворе в Мадриде.
  • 1744 год — Первый сеанс игры вслепую против двух игроков (Филидор в Париже).
  • 1763 год — Появление музы шахмат Каиссы в поэме Уильяма Джонса.
  • 1769 год — Первый шахматный «автомат» — турок Кемпелена.
  • 1779 год — Первая шахматная статья в Америке: Бенджамин Франклин, «Моральные ценности шахмат».
  • 1791 год — В России издана первая шахматная книга.
  • 1795 год — Первый систематический трактат по шахматам на немецком. Автор — Альгаер.
  • 1836 год — Первый шахматный журнал La Palamede, который издал Лабурдонне в Париже.
  • 1840 год — Первый шахматный журнал на английском Chess Player’s Chronicle.
  • 1846 год — Первый шахматный журнал на немецком Deutsche Schachzeitung Людвига Бледова.
  • 1851 год — Первый международный шахматный турнир в Лондоне (7 мая — 15 июля).
  • 1857 год — Первые демонстрационные шахматы дизайна Левенталя.
  • 1857 год — Первый национальный шахматный турнир в Нью-Йорке (США), который закончился победой Морфи.
  • 1861 год — Первый Американский шахматный конгресс (Нью-Йорк, 6 октября).
  • 1866 год — Первый официальный чемпионат Британии выиграл С. де Вер.
  • 1867 год — Первое использование шахматных часов на турнире в Париже (4 июня).
  • 1873 год — В Вене впервые опробованы «тай-брейки» (12 участников играли по круговой системе матчи из 3 партий; при счете 2:0 матчи прекращались).
  • 1876 год — Первый российский шахматный журнал — «Шахматный листок» Чигорина.
  • 1876 год — Впервые вручен приз «за красоту» (серебряный кубок) — Г. Берду за разгром Дж. Мезона.
  • 1878 год — Сыграна первая шахматная партия по телефону.
  • 1880 год — Правило «взятие на проходе» признали во всех странах.
  • 1881 год — Начало издания British Chess Magazine.
  • 1881 год — Первый международный матч по телеграфу между Ливерпулем и Калькуттой.
  • 1883 год — Первое использование шахматных часов с двумя циферблатами (Лондон, 26 апреля).
  • 1885 год — Первый конгресс Британской шахматной ассоциации (15 июня).
  • 1886 год — Первый официальный матч на первенство мира по шахматам между Стейницем и Цукертортом.
  • 1888 год — Первый шахматный турнир по переписке.
  • 1889 год — Впервые вручен приз за наилучшую партию — И. Гунсбергу за победу над Дж. Мезоном.
  • 1895 год — В Цюрихе впервые провели турнир по швейцарской системе.
  • 1896 год — Первый матч через трансатлантический кабель между Лондоном и Нью-Йорком (13 марта — 14 марта).
  • 1897 год — Первый международный женский турнир в Лондоне выиграла Мари Рудж.
  • 1905 год — На турнире в Остенде впервые использовано звание «гроссмейстер».
  • 1906 год — В подмосковной Коломне основан Клуб любителей шахматной игры.
  • 1925 год — В Москве сняли первый фильм про шахматы — «Шахматная лихорадка».
Набор шахматных фигур, какими играли в Советском Союзе.
Набор шахматных фигур, какими играли в Советском Союзе.
  • 1927 год — Впервые использовали алгебраическую фигурную нотацию в журнале L’Echiquier (Бельгия).
  • 1936 год — Первый официальный чемпионат США выиграл С.Решевский.
  • 1937 год — Первый балет на шахматную тему — Checkmate Артура Блисса.
  • 1945 год — Первое послевоенное международное спортивное соревнование — радиоматч СССР — США.
  • 1947 год — В Болгарии выпустили первую шахматную марку.
  • 1947 год — Первая компьютерная шахматная программа А. Тьюринга.
  • 1948 год — Увидела свет первая статья про компьютерные шахматы (автор — Клод Шеннон).
  • 1970 год — Первый шахматный турнир среди компьютеров.
  • 1974 год — Первый чемпионат мира среди шахматных программ выиграла советская «Каисса».
  • 1976 год — Впервые на больших соревнованиях запретили курение.
  • 1996 год — Впервые компьютер (Deep Blue) победил чемпиона мира при нормальном контроле времени.
  • 1997 год — Впервые компьютер (Deep Blue) выиграл матч у чемпиона мира.

Четвер, 14 жовтня 2010
*********************************************************************
– Я хочу на день рождения книгу, – намекнула Аня (сестра Алены). Оказалось, что эта книга состоит из семи объемных романов и стоит совсем недешево.

– Ты прямо как в индийской легенде! Брамин, создавший шахматы, в качестве вознаграждения попросил у раджи зерно. Он сказал: «Положите на первую клетку доски 1 зерно, а на каждую последующую вдвое больше.

– Так это же мало! – начала спорить Аня.

– Мало? Столько зерна не нашлось ни в этом королевстве, ни во всех соседних!

– Да ну… Это же арифметическая прогрессия. Вот если бы была геометрическая… Ты, наверное, что-то путаешь.

– Я ничего не путаю.

Аня начинает считать с помощью калькулятора на мобильном телефоне. Не хватает разрядности. Помогает компьютер. У Алены получилось число 18446744073709551615.

– А сколько это? – удивилась Аня. – Давайте для простоты поделим на курс доллара!

– Зерна переведем в доллары?

Аня смутилась и перевела разговор на другую тему, а мы с Аленой хохотали до слез.


Для справки: 18446744073709551615 (18 квинтильонов 446 квадрильонов 744 триллиона 73 биллиона 709 миллионов 551 тысяча 615) зерен не нашли бы даже на всей планете.

Cереда, 13 жовтня 2010
***************************************************************************
Історія про шахи

Батьківщина шахів - Індія. Час виникнення - перші століття нашої ери. Існує прадавня легенда, яка приписує створення шахів якомусь брамінові. За свій винахід він попросив у раджі (той був у захваті від нової гри) незначну, на перший погляд, нагороду: стільки пшеничних зерен, скільки покаже шахівниця , якщо на першу клітинку покласти одне зерно, а потім кількість зерен подвоювати. Виявилося зерен буде потрібно 18446744073709551615 (18квинтильонов 446 квадрильонов 744 трильйона 73 більйона 709 мільйонів 551 тисяча 615). Цієї кількості не могло бути на всій планеті.
Невелика шахівниця є неосяжним полем для незліченних комбінацій. Досить сказати, що на самому початку партії гравець має 20 варіантів для першого ходу; його партнер може відповісти 20 ходами на кожний хід, тобто у розпорядженні останнього вже 400 варіантів тільки для першого ходу!
З Індії шахи проникнули в країни Близького Сходу.
Ця гра носила яскраво виражений військовий характер, тому її добре зустріли в країнах середньовічної Європи. Тут шахи стали відомі в X-XI століттях, після того як араби завоювали Іспанію й Сицилію.
Десятки чудово виконаних мініатюр, якими ілюстрований трактат Альфонса Мудрого про настільні ігри, свідчать про велике поширення шахів до кінця XIII в. Художник зобразив за грою коронованих осіб, лицарів, музикантів і купців.
З Іспанії й Сицилії шахи поступово проникнули в Італію, Францію, Англію, скандинавські й інші країни, незважаючи на найжорстокіші гоніння церкви, що забороняли шахи нарівні із грою "в кості" і іншими "бісовими плутанками".
НАПРИКІНЦІ XIV століття католицьке церква офіційно зняла заборону із шахів. Гра була визнана необхідним елементом дворянського виховання.
Великому поширенню шахів в епоху Відродження багато в чому сприяло розвитку різних областей культури. Важливу роль зіграв винахід друкарства. НАПРИКІНЦІ XV століття стали виходити перші друковані шахові трактати, улаштовуватися змагання між найсильнішими шахістами.
Двобої ці відбувалися при дворах королів і обставлялися дуже врочисто - у дусі збіглих у минуле лицарських турнірів.
Перше згадування про шахи на Русі ставиться до другої половини XIII століття. Археологічні знахідки, які датуються XI-XV століттями, говорять про те, що в нашій країні знали й любили шахи здавна й повсюдно. Розкопки в Новгородіпоказують, що в шахи відіграли бояри й холопи, купці, ремісники й навіть служителі культу.
Російське духівництво у своєму неприйнятті шахів наслідувало візантійський. Але заборони церкви не могли вбити інтерес до гри, що встигнула завоювати стількох прихильників, що й стала частиною російської культури. Поступово й російська церква перестала згадувати про шахах як про заборонену гру. У книзі "буття російського народу" А.В.Терещенко відзначає: "при вихованні великокнязівських дітей учили, між іншим, шаховій грі, без сумніву, з тієї причини, що вона витончувала розумові способности".
Петро I, відправляючись у походи, брав із собою не тільки шахи, але й двох постійні партнерів.
Захоплювалася шахами й Катерина II. В 1796 г. А.С.Строгановстроганом,строганой,строганое,строгано улаштував для Катерини II і шведського короля Густава IV, що гостювали в його заміському палаці, партію живих шахів. Налузі, де зеленим і жовтим дерном виклали "шахову дошку", слуги, переодягнені в середньовічний одяг, пересувалися відповідно до ходів шахової партії.
Широко були поширені шахи серед російської інтелігенції. У бібліотеці А.С.Пушкіна збереглася видана в 1824 році книга А.Д.Петрова, піввіку колишнього найсильнішим шахістом Росії, - "шахова гра, наведена в систематичний порядок…" з дарчим написом автора; Пушкін був передплатником першого шахового журналу"паламед", що почав виходити в Парижу в 1836 г.
В XIX і XX століттях продовжує розвиватися шахова теорія.
Шахи давно вже стали одним з видів спорту. Але це не заважає мільйонам людей відіграти в шахи просто так,знаходячи радість у грі.